Könyvajánló
morsisz szerezte 2006.09.07. 17:19
Ezt nem én írtam, de nagyon hasznos lehet.
Dr. Bruce Fogle: A cocker spániel
Família kutyakönyvek Új kutyás sorozattal bűvült a hazai könyvpiac. A budapesti Park Könyvkiadó Família kutyakönyvtár címmel adja ki a londoni Dorling Kindersley cég különböző kutyafajtákat bemutató sorozatát. A cocker spánieleket bemutató kötetet Sóskuthy György fordításában olvashatjuk.
A Família sorozatcím találóan jelzi a könyv jellegét. Tapasztalt, régi spánieleseknek valószínűleg nem sok újat mond dr. Brice Fogle könyve, kezdő kutyásoknak annál inkább. S ha az új spánieltulajdonosok a könyvben szereplő tanácsoknak csak a felét megszívlelnék, sokkal több elégedett és boldog spániel élne Magyarországon. A fajta kialakulását röviden bemutató fejezet után rögtön egy igen hasznos fejezet következik "Nekem való?" címmel az angol és amerikai cocker spániel jellemzéséről, tartási feltételeiről. A két fajta küllemi bemutatását érdekes táblázatokkal illusztrált magatartásprofil, majd általános nevelési, kiképzési, táplálási, gondozási illetve kiállítási tanácsok követik. A könyv nem hallgatja el a fajtaspecikfikus betegségeket sem, szó esik többek között az örökletes szembetegségekről is.
A kutyatartás hétköznapjainak minden területét átfogó fejezeteket csodálatos képek illusztrálják, így nemcsak kezdő spánieleseknek ajánljuk ezt a könyvet. A nyolcvan oldalas, vastag, fényes papírra nyomott, kemény borítójú könyv ára 1.290,- forint.
NORDI
Északi kutyás hírmagazinElegáns, tartalmas, hasznos és szórakoztató – igazi magazin, melyben a hobbykutyás, sportoló és kiállító egyaránt megtalálja a számára fontos és időszerű híreket.
A Nordi II. évfolyamának első száma már címlapján is igazi kuriózummal szolgál, bevallom első pillantásra nem is tudtam hol készült és vajon milyen új sportágat láthatok a címlapon. A jókedvről, sportszeretetről és a profi szervezésről árulkodó fotókról és Fábián Zoltán cikkéből megtudtam, hogy nálunk először indult SÍJÖRING kategória az Északi- és Szánhúzókutyások Kynológiai és Sportegyesület rendezte kutyaszánversenyen, a Mátra-Bonzi Kupán. Így, akinek csak egy vagy két kutyája van, az is részt vehet hivatalos versenyeken...
A lap első oldalán bemutatkozik a MEOE Szánhúzó és Északikutyások Klubjának vezetősége. Néhány mondattal ismertetik a Klub céljait. Ezt követi Dr. Szmodics Sándor hódmezővásárhelyi tenyésztő, a Rising Sun Kennel tulajdonosának története arról, hogy miként lett "akitás".
A magazin egyik sikeres rovata az "Első szánhúzókutyám" címet viseli, az érdekessége az, hogy ebben a nyitott oldalban helyet kap az olvasó. Ragula Regina Vecsésről leírja, hogyan vált hobbikutyásból olyan fiatal lánnyá, aki a jövő versenyévadban 6 kutyás husky fogattal szeretne versenyezni. Krizsánné Böcz Krisztina egy "Főnyereményről" ír. Síva, a kis husky ugyanis a Póráz című kutyás tévéműsor fődíja volt. A kis husky története bepillantást enged az északikutya nevelésének nehézségeibe is. Ám Krisztináról a végén megtudhatjuk: nem reménytelen...
A 6. oldalon az alaszkai malamut fajtát mutatják be. A cikk a malamutok eredetéről és karakteréről szól. Kirchberger Éva fordítása franciából. A "Mit viseljünk, hogyan viselkedjünk?" cikksorozat második része fontos és hasznos "aranyszabályokban" foglalja össze a bírók és kiállítók teendőit, kívánatos viselkedési etikáját a ringen belül, Erdős László nemzetközi küllembíró tollából. A 8. oldalon Amerika legeredményesebb északikutyáinak listáját tanulmányozhatjuk, néhány Internetről levett fotóval illusztrálva. A klub egyik hasznos és közkedvelt "szolgáltatása" a párkereső szolgálat, ehhez kapcsolódik a Gólyahír rovat, melyben a "házasságokból" született bébiket mutatja be. Igen időszerűen a lap 6 remekművet közöl a '97-es Locsolóbálon ihletődött "kutyás locsolóversek" közül. A praktikusan kiemelhető középső oldalon a Szánhúzó és Északikutyások programjait, klubnapjainak időpontját és témáit, szolgáltatásait, időszerű híreit, az "Év kutyája" és az "Év Tenyésztője" pályázat szabályait olvashatjuk. A Nordi minden oldalán érezhető felelősség a fajták, a sport, a tenyésztés iránt, de számomra a legkedvesebb Lovas Éva állandó rovata, az állatvédelem. Most, az állatvédelmi törvény elfogadása után talán van remény, hogy a cikkekben leírt – sajnos megtörtént – esetek jogorvoslatot kapjanak.
Dr. Szilágyi Atilla, a Nordi állatorvosa, állandó rovatában közérthetően ír a samoyedek szembetegségeiről. A jó struktúrával felépített cikkben útmutatót ad, mi a teendő betegség esetén a tenyésztésre szánt ill. a hobbikutyáknál. Ez alkalommal a "Vitaoldalon" Tresóné B. Brigitta véleményét ismerhetjük meg, a számára legfontosabb tenyésztési kérdésekről. Antal Gábor bajai olvasó arról a téves megítélésről ír, mely a felemás szemű huskykat érinti. Szabó Vera, budapesti olvasó, saját szomorú történetén keresztül hívja fel a figyelmet a Lyme-kór és a Babesyosis veszélyeire.
A Nordi állandó, amerikai tudósítója Bódy Csaba, most sem hagyja az olvasókat külföldi csemege nélkül. Hazai kutyakiállító szemével mutatja be a tengerentúli kiállítási szokásokat és a pontozási, bírálati rendszert. Ebben a számban a kaliforniai San Mateo Kennel Klub kiállításáról olvashatunk különlegességeket. Az apróhirdetés rovatban a fedezőkanoktól kezdve, a kölyök kutyusokon át, a sportoláshoz szükséges kötélzetek, hámok, edzőkocsi, kutyaszállító boxos utánfutó, egyszóval minden megtalálható.
Példaértékű, hogy a lap első száma óta állandó rovattal rendelkezik "Gazdája keresi–Gazdit keres" címmel. Az északi kutyás csapat munkája nyomán kiderül, hogy nemcsak a fajták, de minden egyes kutya iránt is, felelősséget érezve országos (elveszett kutyákat kereső) hálózat kiépítését kezdték meg és eddig 51 ideiglenesen vagy véglegesen gazdátlanná vált kutya sorsát rendezték. A sport rovatban megtudhatjuk, hogy a fogat- és szánversenyeken kik voltak a legeredményesebbek, sőt ez alkalommal Káplán Gyula nemzetközi sikereiről is tudósítanak. A malamutokkal versenyző sportoló az idei versenyévadban 3 nemzetközi fajtatiszta versenyen indult és mindháromszor dobogós helyezést ért el. A Nordi harmadik számát olvasva bátran leírhatom, hogy nemcsak ajánlott olvasmány, hanem északi kutyásoknak szakmaisága és tartalma miatt egyenesen nélkülözhetetlen. A Nordi lapjain számomra kiderül, hogy a szánhúzókutyások hazai tábora olyan, mint egy összeszokott, jól dolgozó szánhúzókutya csapat, melynek önállóságát és falkaszellemét a gazdák is magukénak mondhatják.
(a szerk.)
Wuff - Az osztrák kutyamagazin
1998. áprilisTestvérlapunknak is nevezhetnénk dr. Hans Mosser havonta megjelenő magazinját, hiszen az osztrák kinológiai szövetség (ÖKV) hivatalos lapjával ellentétben a Wuff nemcsak szórakoztató és érdekes hírmagazin, de előszeretettel foglalkozik tabu témákkal is.
Az áprilisi szám első oldalán a főszerkesztő vezércikkét olvashatjuk. Az egyébként amerikai staffordshire tulajdonos dr. Hans Mosser ezúttal az őrző-védő munka értelméről és hasznosságáról ír, őszintén és felelősségteljesen. Az első nagy, ötoldalas anyag az év keverék kutyáját mutatja be, akit az osztrák kancellár felesége választott ki a havi győztesek közül. Rövid hírek és az olvasói levelek után három oldalon a csehszlovák farkaskutyát ismerhetjük meg, majd megrázó cikk következik szociális munkát végző kutyákról, akik mozgássérültek és idős emberek életét szépítik meg. A bolhákról és kullancsokról szóló anyag az Ausztriában nyaralóknak felettébb ajánlott, mivel egyoldalas térkép mutatja meg a különböző betegségeket terjesztő kullancsokkal fertőzött területeket. Johan Gallant cikke a kutyatenyésztésben uralkodó ízlésről igazi "ellenzéki" írás; objektív és szakszerű. A címlapon szereplő malinois-t nyolcoldalas anyag mutatja be, a poszteren egy gazdájával ejtőernyős ugrást végrehajtó malinois látható. Az áplrilisi Wuff "legforróbb" cikke Oroszország kutyás életét taglalja, mely sajnos sokban emlékeztet a hazai helyzetre. Az újság utolsó 9 oldala különböző kutyás sportokkal foglalkozik, s többek között bemutat egy számunkra még új sportot, a Mondioringet. Az IPO-hoz hasonló versenyt az FCI munkakutyabizottsága 1995-ben hivatalosan is elismerte, ennek ellenére 14 hónappal később az osztrák szövetség betiltotta ezt a sportágat Ausztriában.
|